Kako natančen je ocenjevalnik?

Prikazujemo primerjavo ocen vrednosti z ocenami izračunov na oceni-nepremicnino.si in realiziranimi pogodbenimi cenami stanovanj. Zaradi varstva podatkov, so podatki v celoti anonimizirani. Medtem, ko so pogodbene cene javno dostopne [1]. Iz analize smo ugotovili, da se vrednosti v povprečju ujemajo skoraj 100 %, medtem ko večji del primerjav odstopa le 10 %. Rezultat ocenjujemo kot izjemno dober in nakazuje, da izračun na oceni-nepremicnino.si v splošnem dovolj dobro oceni vrednost stanovanj. Hkrati pa se tudi zavedamo, da je ocenjevalnik potrebno ves čas posodabljati, za kar tudi neprestano skrbimo.

Koliko so se zvišale cene stanovanj v Ljubljani?

Koliko so se zvišale cene stanovanj v Ljubljani? Da bi odgovorili na to vprašanje, smo analizirali podatke iz Evidence trga nepremičnin - ETN [1] za realizirane prodaje stanovanj na območju občine Ljubljana v letih 2018, 2019, 2020 in 2021 (do avgusta). Z obsežnimi analizami smo ugotovili, da so se v letih 2020 in še posebej v letu 2021 povprečne realizirane cene stanovanj na območju Ljubljane precej zvišale. Najbolj so se zvišale v letu 2021 v primerjavi s preteklimi leti, še posebej cene starejših stanovanj (letnik 1980 in starejše). Precej so se zvišale tudi realizirane pogodbene cene v letu 2021 stanovanj, zgrajenih po letu 2000. Tako smo izračunali, da so se cene v letu 2021 (do avgusta) dvignile za kar 8 % v primerjavi s povprečnimi cenami v letu 2020 in 13 % v primerjavi s povprečnimi cenami v letu 2019. Kakšne so napovedi za naprej? Bodo cene stanovanj v Ljubljani še naprej tako naraščale?

Bodo cene stanovanj v Sloveniji še naraščale?

Kaj se dogaja s cenami stanovanj v Sloveniji? Analizirali smo podatke od leta 2018 do začetka avgusta leta 2021 in ugotovili, da realizirane cene prodanih stanovanj naraščajo za nekaj odstotkov vsako leto. Do teh ugotovitev smo prišli z analizami podatkov iz Evidence trga nepremičnin [1] in z lastnimi obširnimi analizami. V nadaljevanju bomo pripravili in objavili serijo prispevkov o trenutnih cenah nepremičnin v Sloveniji in tudi za izbrana območja Slovenije, predvsem za Ljubljano. Letos, enako kot prejšnja leta, lahko opazimo 7 % letno rast povprečnih cen stanovanj. Kakšen pa je pogled v prihodnost? Ali bodo cene stanovanj še naprej naraščale?

Kaj se bo zgodilo s cenami hiš?

V prejšnjih prispevkih smo analizirali cene stanovanj v Sloveniji in Ljubljani in ugotovili, da cene stanovanj precej naraščajo, to je več kot 4 % na leto. Kaj pa cene hiš? Z analizami prodajnih cen hiš v letih 2018 do 2021 smo ugotovili, da je letna rast hiš tudi občutna, in sicer več kot 3 %. Enako kot za analize cen stanovanj smo tudi v tem primeru izvedli lastne analize na javno dostopnih podatkih iz Evidence trga nepremičnin [1]. Glavna ugotovitev prispevka je, da je bila leta 2020 in 2021 rast cen hiš kar 7 %. Kakšni so obeti? Bodo cene hiš tudi naraščale še naprej?

Ocenite vrednost nepremičnine

Hitro, enostavno in natančno.

Preizkusi

Kako se izognete tveganju pri prodaji z vključitvijo notarja ali nepremičninske agencije

Ko je bil plačan davek na promet nepremičnin in je bila prodajna pogodba overjena, se kupec lahko vpiše v zemljiško knjigo kot novi lastnik nepremičnine. Pri tem pa se pojavi tveganje in z njim vprašanje, ali bo prodajalec tako pogodbo kupcu izročil po plačilu celotne kupnine oziroma ali bo kupec plačal celotno kupnino, če mu prodajalec izroči pogodbo pred plačilom celotne kupnine.

Kako tekmovati s kupci, ki kupujejo brez kredita

Privarčevali ste denar za polog; na banki so vam rekli, da boste dobili kredit. Ogledali ste si kar nekaj nepremičnin in našli pravo. Ponudili ste pošteno ceno, mogoče celo višjo od oglaševane. A prodajalec se je odločil, da sprejme ponudbo kupca, ki ima lastna sredstva. Zakaj? Kaj lahko naredite, da bo prodajalec sprejel vašo, kljub temu, da boste morali še na banko po kredit?

Smem porušiti to steno? Sosed mi je rekel, da jo lahko

Večkrat dobimo gradbeniki in arhitekti vprašanje: "Smem porušiti to steno?" Takoj odgovoriti na to vprašanje je težko, čeprav nas velika večina že ve odgovor, pa ga ne želimo takoj povedati. Odgovor je sila preprost: če gre za nosilno steno, je odgovor skoraj vedno NE, če pa gre za predelno steno, je odgovor DA. Pri tem ni važno, ali gre za enostanovanjsko hišo, dvojček ali stanovanje v večstanovanjski stavbi. Če imate težave z ugotavljanjem, ali gre za predelno ali nosilno steno, je dobro za to poklicati ustrezno usposobljenega gradbenega inženirja ali arhitekta.

Ali je cena res vse?

Večina ljudi je pri nakupu ali prodaji nepremičnin osredotočena na ceno, torej na znesek, ki ga bodo morali plačati ali ga bodo zanjo prejeli. Vendar pa so v procesu pogajanja pomembni tudi drugi dejavniki, s katerimi lahko vplivate na znižanje ali dvig končnega zneska.